Lorain County Kennel Club, Inc. Oberlin, OH 2014-08-10
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 805
Best In Show
- Judge:
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
Reserve Best In Show
- Judge:
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar Superman
Junior Showmanship
- Judge: Carrie A. Chase
- Entry: 15
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge:
- Entry: 257
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Little Mtn's 1 Shot Deal From Windy Knob
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 159
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Militza's My Cherie Amour
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Harvest Meadow's Truth Be Told SR
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ole C. Nielsen
- Entry: 110
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Ansa Mo Caoimhin Modigliani CGC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
- Breed: Whippet
- Name: GCH Shojin's Turn Me Loose SC RN CGC
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Kingdom's Giffin Of Kenwood CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ole C. Nielsen
- Entry: 156
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar Superman
- Breed: Akita
- Name: GCH Estaba Rain Play Magic
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Skansen's Jackpot
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Tsarskaya Prihot Iz Russkoi Dinastii
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 46
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Fyrewyre Fit To Be Tied
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J'Cobe Broxden Accidently On Porpoise
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Teagan's Purple Rain
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Tenterra Rise To The Summit At Starmtn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Alane L. Gomez
- Entry: 106
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Stealth Justified BN
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Riverdel's Making Memories
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Alane L. Gomez
- Entry: 87
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Engine Co Flashover Bret D
- Breed: Bulldog
- Name: CH Tumbleweed's George Rhodes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Andrea Georgi
- Entry: 119
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Morningstar's All That Jazz Ma'am
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Avatar Bayshore Blew By Ewe NA NAJ
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCH Vinlands Leifur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Absent
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.