Bennington County Kennel Club Ballston Spa, NY 2014-08-10
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 941
Best In Show
- Judge: Linda More
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
Reserve Best In Show
- Judge: Linda More
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
Junior Showmanship
- Judge: Linda More
- Entry: 11
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge:
- Entry: 253
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Brittany
- Name: GCH Millette's Sweet Memories OA OAJ NF NAAP NJP
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Castles In The Air
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge:
- Entry: 63
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet SC
- Breed: Basenji
- Name: GCH Akuaba N Eldorado Betcha By Golly Wow!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Edward Lyons
- Entry: 221
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
- Breed: Leonberger
- Name: GCH A Feiner Eros
- Breed: Akita
- Name: GCH Algarin's All Eye's On Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 49
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Celebrity Apprentice
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Sandstone's Conceived In Liberty For Paradox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Wanda Spediacci
- Entry: 156
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Tu Chu's Perfect Example
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Wanda Spediacci
- Entry: 92
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Shenanwood Simply Imagine This
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: Dior A Votre Sante CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 104
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Ruffleith's Rock A Little
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Linda More
- Entry: 6
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: Casa De Rancho's Mona
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.