Fort Steuben Kennel Association, Inc. Canfield, OH 2014-07-31
Posted by: -
Total Entry: 1509
Best In Show
- Judge: MaretH K. Kipp
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best In Show
- Judge: MaretH K. Kipp
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Alexis Schlott
- Breed: Kerry Blue Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Clay Coady
- Entry: 290
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Royailes Willem Of Windsor
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lisa Warren
- Entry: 182
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire Full Force Gale
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Lehigh-Darkwynd Flora
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 290
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane "N" Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ironwood's Paparrazi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Esther Joseph
- Entry: 189
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Jay-Roy Byme'N Hot For You
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 229
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 120
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Milin's Emerson Tappin' On The Bay CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Milledal's Alisha At Peace Valley
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Bee-Utiful Ba-Bee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 194
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Limelite's Tenfold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.