Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc. Sequim, WA 2014-07-26
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 527
Best In Show
- Judge: Lynne Myall
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
Reserve Best In Show
- Judge: Lynne Myall
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Telstar The Way We Wanted It
Junior Showmanship
- Judge: Lynne Myall
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Christian Rutten
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 107
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Epoch's Miss Kitty At Soundview
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Rush Hill's Murder Mystery JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 65
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Foxtail's Race For The Chace
- Breed: Whippet
- Name: CH Cottonwood Chapeau At Coreymore
- Breed: Saluki
- Name: GCH Sundara's Here Comes The Sun
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jeanne Zuver
- Entry: 102
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Resurrection Bay
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Rivendells Material Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 39
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Tiffanie's Fame And Fortune
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Kilcreggans Poppy Of Eilean Donan
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Melbee's Tango Nuevo
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Cambria's Kid N Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 71
- Breed: Papillon
- Name: Belladonna's Class Act
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
- Breed: Pug
- Name: GCH Sheffield's Top Dollar
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Wyncliff's Wall Street Wonder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 48
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Telstar The Way We Wanted It
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Padow's Too Hot To Handle
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Napachai Hilsman Throw Caution To The Wind
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCH DV9K9's Red Hot Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 95
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Allegro Southern Charm
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Jotunn Cheval Bayard
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Von Nassau's Snuggles N
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.