Garden City Kansas Kennel Club Garden City, KS 2019-03-02
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 579
Best In Show
- Judge: Mrs. Mirtha Mortera
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Mirtha Mortera
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jane Boatman Blackerby
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Isabella Pine
- Breed: Miniature American Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Amy Sorbie
- Entry: 217
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Prairie Fire's Old West Peep Show Bayshore
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jane Boatman Blackerby
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Dana Pelto
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Amy Sorbie
- Entry: 217
- Breed: Keeshond
- Name: CH Cornerstone's Quiet My Heart
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Entry: 82
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Pagliacci Kizmar Western Winds R Agust Us MH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHS Killara Trio Love You To The Moon & Back
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Amy Sorbie
- Entry: 67
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil's In Disguise
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Leeuwin At Ceottis
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix's Kate Spade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 143
- Breed: Samoyed
- Name: CH T-Snow Star's Just The Right Answer
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Ochsnerhof Liebhaber Bode
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Great Dane
- Name: Casaarabal's The Emigrant At Grandview
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Valeria Rickard
- Entry: 28
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Elante Eight Second Ride
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Electriclady N Tatro Wickedly Experienced
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Evanlee's Glory Bound
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Brownstone's Storybrooke Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 67
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Victory Z Fine China
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jane Boatman Blackerby
- Entry: 77
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Dreamland's Game Changer
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Entry: 72
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Abington's Way Out West
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Concho's She's My Little Whiskey Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Vivabossa Jan Lui
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.