Baytown Kennel Club, Inc. Crosby, TX 2019-03-02
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 635
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Barry Rowland
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Madison Schlagel
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Entry: 216
- Breed: Pug
- Name: GCH Trubliss America's Prince
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Barry Rowland
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Kady Schneider
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Entry: 216
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG All Around Funny Girl of Riverside
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 120
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's Razzle Dazzle
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Emmawood's Changes In Latitudes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Entry: 61
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH 3MJ's Jumpin Jack Flash
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Moses
- Entry: 115
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHS French's Pride Trophy Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: 44
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Klassique's Rockin' Robin
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Red Rock Surfin Safari
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG Patchwork's Built To Last
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donna Buxton
- Entry: 85
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Scarlet Z Jasne Hvezdy
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aztex March-On Buddha And The Chocolate Box
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Private Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 93
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D'Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Acorn & Gumbo's Little Preppy Girl
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG All Around Funny Girl of Riverside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Entry: 117
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Puli
- Name: GCH Piroskai The Woodlands TX At Pajkos CGC NAP NJP
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Coopersvilles Enjoy The View By Dancer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.