Charleston Kennel Club, Inc. Ladson, SC 2019-01-27
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 776
Best In Show
- Judge: Tim Catterson
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
Reserve Best In Show
- Judge: Tim Catterson
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
Junior Showmanship
- Judge: Lorene S. Flynn Rooney
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Nancy Smith Hafner
- Entry: 333
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Charthill Shirescot Clan Keith
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Lorene S. Flynn Rooney
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Amelia Hedemark
- Breed: Miniature Schnauzer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Nancy Smith Hafner
- Entry: 333
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH Sunkissed Sorry Not Sorry
Sporting Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 178
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Passion N Powderhorn Only Game In Town
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Laden Field's Dblcrwn Dixie Sky
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Cameo's Red Moon Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 75
- Breed: Greyhound
- Name: CH GrandCru Sancerre
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Kayseas Special K
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP DC Walmar-Solo's SOS SL CGC RN CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 103
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Snowater's Some Beach
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cayuga Jet Setter Of Bonaventura
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Wil-Joi Je-Ne Sais Quoi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Nancy Smith Hafner
- Entry: 63
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Harewood Tainted Apple
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Silver Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Tim Catterson
- Entry: 169
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
- Breed: Havanese
- Name: GCH Kolmar's Material Girl Of Del Adora
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Royalmark Reminiscence At Cameron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Nancy Smith Hafner
- Entry: 98
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Trumpet's Teardrops On My Guitar
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Ironton Just Keep Swimming
- Breed: Shiba Inu
- Name: Frerose Flaming Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 82
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB GatorHeaven's Total Eclipse Of The Heart
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.