Holland Michigan Kennel Club Marshall, MI 2014-07-11
Posted by: -
Total Entry: 774
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Catherine Cargo
- Entry: 6
- Class: ---
- Name: Raquel Wright
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Roberta Campbell
- Entry: ---
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire's Full Force Gale
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Nancy Gallant
- Entry: 108
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Nexus Locksley Point Of No Return
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Trailsend Charmed I'm Sure
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Monarch's Playboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Kalen Dumke
- Entry: 94
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHB Devlon's American Trilogy
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire Full Force Gale
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Laureate Adrienne Executive Decision At Mystique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. George Murray
- Entry: 137
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avatar Cosmac Storm
- Breed: Boxer
- Name: GCH Nantess Caleno Numero Uno
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Vida's Picka-Me Pippa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Roberta Campbell
- Entry: 84
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Bruhil's Flying Circus
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Quinn Lawless Man Of Bloomsday Magic
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Riverside Stay Connected
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marjorie Underwood
- Entry: 157
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jolei Hallmark Rocket Power
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Firefly Poms Pippin Of Rone's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judy English Murray
- Entry: 101
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Mousers Royal Regent
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 80
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperidge's Debonair CD RA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.