Upper Marlboro Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2018-11-25
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 784
Best In Show
- Judge: Dr Steve Keating
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Primrose
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Steve Keating
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
Junior Showmanship
- Judge: P Levi Marsman
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Alainab
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: P Levi Marsman
- Entry: 7
- Class: Open Junior
- Name: Braedy Cooper
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr Robert D. Smith
- Entry: 177
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Quiet Storm My Boy's Wicked Smart CGCA TKA
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xception To The Rule
- Breed: Golden Retriever
- Name: Libertybelles Force Of Freedom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: P Levi Marsman
- Entry: 109
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Isbojorn Dunharrow's Dreamchaser
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CjJ's Sweet Georgia Brown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 143
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr Andrew Kramer
- Entry: 80
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Invercrest Devil May Care
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Adare's Don't Worry Be Happy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Robt D(Polly)Smith
- Entry: 82
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Primrose
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: KISA Rising Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 89
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David J.Kirkland
- Entry: 97
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.