Finger Lakes Kennel Club, Inc. Romulus, NY 2018-09-30
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1491
Best In Show
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Virginia Latham Smith
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Renee McGlone
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: ---
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Virginia Latham Smith
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: ---
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Wildwood's Boris Badenough MW
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 332
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Versa N' Prism Frankly My Dear
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Stonypoint's Don't Rain On My Parade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 199
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Master Of The Hunt
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainns Of Eagle
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 283
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Groves The Name Of The Game
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Virginia Latham Smith
- Entry: ---
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 123
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Lookout Secret Agent Man At Tycwn
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Ging's Vagely Noble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 215
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Fox
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Rebelrun Rebellion At Elite
- Breed: Boston Terrier
- Name: Selectabull's Little Gangsta
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 178
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean's Bullseye At CopperRidge
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Virginia Latham Smith
- Entry: 3
- Breed: Barbet
- Name: Prestige Streetcar Named Desire
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.