Naugatuck Valley Kennel Club W Springfield, MA 2014-07-03
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1133
Best In Show
- Judge: Kathleen B. Kolbert
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Reserve Best In Show
- Judge: Kathleen B. Kolbert
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne K Catterson
- Entry: 24
- Class: ---
- Name: Rheanna Fitzgerald
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Sidney L. Marx
- Entry: 249
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Poisett's Doctor Mallard
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Blackstone's Midnight Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Gayle Bontecou
- Entry: 100
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Doctor Gonzo of Eagle
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Soonipi Friends In Low Places MLH
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Raquel Welch Of Malabo APD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 227
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Loral's Trooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Debbie K Petersen
- Entry: 117
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Notorious Never Say Never
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Raynaire V Crescent's Weekend Gambler
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Caledonian Tea Time Of Wolfpit
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Trugrip Summer Dayz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 165
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Toy Poodle
- Name: Paperbirch One More Pina Colada
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Marjorie J. Underwood
- Entry: 151
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
- Breed: Coton de Tulear
- Name: Hopecrest's Monkey Business CM13
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Marjorie A. Tuff
- Entry: 110
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
- Breed: Puli
- Name: GCHB Fuzzy Farm If Not Now, When?
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Margot La Fleur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Bruce E. Voran
- Entry: 2
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: LK Peter Pan
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.