Pioneer Valley Kennel Club, Inc. Greenfield, MA 2018-08-04
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 452
Best In Show
- Judge: Ms. Judy Harrington
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Judy Harrington
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Teabear's Something To Crow About
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Wayne Gurin
- Entry: 11
- Class: Open Junior
- Name: Ashley LaCoste
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Wayne Gurin
- Entry: 14
- Class: Open Junior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Ann H. Roth
- Entry: 115
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Wingmaster Splendid Prince Harry JH
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Auburn's Dashing Dexter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Ann H. Roth
- Entry: 55
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Somerri Jamieson's Echo Of Whiskey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 91
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Compass Rose's Silver Hammer's Mr. Brig
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Cuvee's Insignia At Sterling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael D. Buckley
- Entry: 21
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Seamist Knight To Remember BN CGC
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Foxjar Mezza Luna
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Coldstream Pride Of Bristol Aires
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Keslake's Riding In Front
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Wayne Gurin
- Entry: 58
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Teabear's Something To Crow About
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Quest Y-Knot Indiana Jones
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Maplewood's Blue Suede Shoes At Piccino
- Breed: Pug
- Name: GCHG Charchen's The Outlaw At Silvertown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 29
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Rojacq's Trinket In The Toy Box
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer I'm No Fluke
- Breed: Standard Poodle
- Name: Dawin Wildrose Wildfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 62
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kysarah's Pot Of Gold
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TKA TT RATN
- Breed: Border Collie
- Name: Abfab Ura Neap To Spring
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.