Louisiana Kennel Club, Inc. Kenner, LA 2018-08-04
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 968
Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
Junior Showmanship
- Judge: mrs meghen Riese Bassel
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Melony Lopez
- Breed: Miniature Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: mrs meghen Riese Bassel
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs Karen Wilson
- Entry: 179
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Crossroad Jockeyhill Big Girls Don't Cry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 140
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Hildisvin Wurdig Bacardi SS
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 172
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Great Dane
- Name: CH Journey's N Belle Vie Pardon My Glitter
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Melinda L Lyon
- Entry: 72
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine J Lessig
- Entry: 143
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 135
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 126
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Aubrey's Mystery Date For XIV Karat
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Orion's Jovana of Kismet
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Cornus One In A Row RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms Joyce A Vanek
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Olympic Gold RA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.