Bismarck Kennel Club Bismarck, ND 2018-08-04
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 500
Best In Show
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy J. Eilks
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 200
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Meadowlake Rekindled Spark Of Gusto
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy J. Eilks
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Amaya Rivera
- Breed: Australian Cattle Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 200
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq N' Snofire Red Rockz And Blue
Sporting Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 103
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 62
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Oak Hill's Heart Of Gold
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 104
- Breed: Boxer
- Name: GCH Galaroc N Ewing's Showdown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Lookout Tawee V Radient CGC WAC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffel And Kimo Go Set A Watchman
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Linsca's Miss Lotzza Mozza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 51
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Meadowlake Rekindled Spark Of Gusto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 70
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cobeauche When You Wish Upon A Star
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Angelina Ruby's Heavenly Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 42
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq N' Snofire Red Rockz And Blue
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Evergreen's Bossa Nova
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 58
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.