Scottsbluff Kennel Club Mitchell, NE 2018-04-01
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 559
Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Amaya Rivera
- Breed: Australian Cattle Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 118
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Cole Creek PSF Sophisticated Lady
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 76
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Hamilton Russell At Ceottis
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH First Class Jack Dexter
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Oak Hill's Heart Of Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 96
- Breed: Akita
- Name: GCHG Dune's Kicking And Screaming
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Snowbiz's Black Mountain Berner Schultz
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Azteca's Sopwith Camel O'Snoflyte
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Geysercreek Starmounts Tag Im It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 44
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Decrux In Montana Bohemia Coko
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Enchanted's Pay Up Sucker
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Araluen's Gambler's Delight - Let's Get Lucky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 45
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Velocity's Ain't Ever Looked This Good
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pug
- Name: GCHS Andi On Deck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 68
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Delamer Salt Heir
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Prefere True Reflection
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Hapi-Dal Don't Think I Don't Think About It CA
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 74
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Straight Arrow's Feel The Heat With Corral West
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Border Collie
- Name: CH Corral West's Piece Of The Rock Fiona PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.