Erie Kennel Club, Inc. Erie, PA 2018-01-28
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 861
Best In Show
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Time Of Opportunity
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen Mammano
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Hunter Calvelage
- Breed: Bernese Mountain Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Roger D. Gifford
- Entry: 334
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Fishback's Commodore Perry
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen Mammano
- Entry: 11
- Class: Open Junior
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Roger D. Gifford
- Entry: 334
- Breed: Bullmastiff
- Name: Bo-Beck's Double Your Pleasure At Ste-Lor CGC RN
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 165
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Berkcor's Wrecking Crew
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 80
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Time Of Opportunity
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Colisto's Bella
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Spring Valley Cronin's Mr Majestyk Bronson CGC
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Squire In Route To Cheyenne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 173
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's The One That I Want For Bear N Mind
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Seabury's Final Voyage
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Twin Hickory Americas Andeson Cooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 44
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Bluelough High Voltage
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: White Bull Terrier
- Name: Annwn Natural Hat Trick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 99
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Guerin King Returns
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Avatar Made To Be In Pictures
- Breed: Havanese
- Name: Very Wonder Full Mano Gentis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 118
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: Magicastles Perpetual Bliss
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Legacy The Big Chill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 101
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadomoons The Competitive Edge RN CA
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Sketchbook I've Got Ewe Babe CM
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Dragonpatch Back In Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.