Arrowhead Kennel Club Chandler, AZ 2017-11-27
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 837
Best In Show
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Breed: Maltese
- Name: Itis Just Foryou Maltangel Du Close
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bart Miller
- Entry: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Kakily's Red Archer RN
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bart Miller
- Entry: ---
- Breed: Bulldog
- Name: Sodaro's Heart Of Lion
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 95
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Christolino
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Timbaray N'Sastya's Outlaw JH, CD
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Tamaron Daddy's Desert Storm
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS T-Town N' Coldwater's Liv'n It Up JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 126
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Quiet Creek's Limited Edition
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Kakily's Red Archer RN
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Sunshine's California Dream ML
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Donna Beckman
- Entry: 145
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolan Quest Flying Cloud
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Denmar's Easy-Breezy Covergirl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Bart Miller
- Entry: 59
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Cradle Robber
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seebest Supergirl
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Inge Semenschin
- Entry: 165
- Breed: Maltese
- Name: Itis Just Foryou Maltangel Du Close
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Bimini's Birdie's Buntip Of Nina
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Kendrey's US Marshall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Marge B. Caltharp
- Entry: 79
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Shainakees Faith In Song At South Car
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Kari-On's Tommy Lee Jones
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 144
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Ava Gardner
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Winjammin' Arbennig King Of The Pool
- Breed: Pumi
- Name: CH Abiqua Opal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.