Madera Canyon Kennel Club Tucson, AZ 2017-11-12
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 873
Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bruce E. Voran
- Entry: ---
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Winjammin' Arbennig King Of The Pool
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 12
- Class: Novice Intermediate
- Name: Madison Eden
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Bruce E. Voran
- Entry: ---
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHS Dior C'est Si Bon
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 162
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Goldtale's Backwoods Barbie
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Christolino
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Timbaray N'Sastya's Outlaw JH, CD
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Amethyst Circle of Life with Colindy CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Daniel W. Dowling
- Entry: 196
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Annie Mac
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sura Spring Fever
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Chester Ordaz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 155
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Hyghstyles Gabby Girl
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Polar Mist Cruz'n Zhivago's Party, CGC
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 45
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: First Class Rockin' at Summerfest
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Brisline's Baron Basil Of Woodside
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Sunlyn Someone Special
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 127
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Namaste Ice And Fire At Summit
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: Asansnchiville Cmdr In Cheif at Lafluer's
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Legion Of Dream Glory Of Magic Musik ROM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 52
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's Simply Bulletproof
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Summit N Dals Alley Smooth Operator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 114
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Scott's First Lady
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Limelight's Vaudevillan
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Powerhouse's Bad Meets Evil
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Linderland's Littlebitta Lucy In The Sky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 1
- Breed: Azawakh
- Name: Tinalchinan's Sandman At Nadirah
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.