Pontiac Kennel Club, Inc. Kalamazoo, MI 2017-11-09
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 956
Best In Show
- Judge: Miss Virginia L. Lyne
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Miss Virginia L. Lyne
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Corinne Kolzow
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Fred Hyer
- Entry: 305
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 9
- Class: Open Junior
- Name: Riley Dean
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Fred Hyer
- Entry: 305
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Karmas Broadway Bound
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 226
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 86
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Vikrest Secret Agent OA OAJ
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Time Of Opportunity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 200
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Adesa's Best In Snow
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's The One That I Want For Bear N Mind
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Tanimara's Awesome Irish Creme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 74
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Lynaire's Pirate Queen
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Earthquake Staffs Drazen Petrovic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 151
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Foxwudz Armed And Dangerous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 70
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Maybe It's Maybelline
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 116
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadomoons The Competitive Edge RN CA
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Stefsstells Ingalo Isabella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.