Tennessee Valley Kennel Club Knoxville, TN 2017-11-05
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 888
Best In Show
- Judge: Thomas Yates
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Thomas Yates
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Cordell's Potential Unlocked CGCA
Junior Showmanship
- Judge: Joan Luna Liebes
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Johnny Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 364
- Breed: Whippet
- Name: CH Yahantis You Ain't Seen Nothing Yet
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Joan Luna Liebes
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Sophia Linck
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 364
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
Sporting Group
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 104
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher's Busy Bein' Fabulous DJ JH
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Baroque Eastwind's Rude Bwoy Rockas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 109
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Cordell's Potential Unlocked CGCA
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Nefer's Stairway To Heaven
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Pahlavi Running With Scissors
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 124
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Ixa's Dontcha Wish Your Girlfiend Was Hot Like Me
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Southern Star Norse God Odin At Valhalla
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH ADAMAS Full Resolution RATCh DS CAA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Melinda Lyon
- Entry: 105
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Von Maser's Harper Lady Of The Lake
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHP Ainle Something To Talk About
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 111
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Bonitos Companeros What's Up
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Luffeyland's Curious George
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Foxwudz Armed And Dangerous
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells The Finest China
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Joan Luna Liebes
- Entry: 141
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Bugambilia (Arena)
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHS Hayden De L'Etoile Procyon CM2 CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 168
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joan Luna Liebes
- Entry: 4
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's Talus Spellbinder
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.