Riverhead Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2017-10-29
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 773
Best In Show
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marla Meindl-Capozzi
- Entry: 26
- Class: Open Junior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marla Meindl-Capozzi
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Mia Speciale
- Breed: Ibizan Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Ann H. Roth
- Entry: 151
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Camelot's I'm A Travlin Man
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Carol A. Resiman
- Entry: 91
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Time Of Opportunity
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mibre's Jedi Knight Luke Skywalker JC CA
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Whippet
- Name: CH Tekdal Galileo From Albelarm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 140
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN CGC
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 67
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Lochlomond's Highland Falcon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 129
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Wenshu In The Midnight Hour
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Dream Of Me BN CD RN RA RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 99
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Karma's Lunar Blazing Jet Star
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Manny Machado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara A. Pessina
- Entry: 83
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Propwash Seafire
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 1
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's Life In The Fastlane
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.