Fulton County Ohio Kennel Club Wauseon, OH 2017-10-07
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 771
Best In Show
- Judge: Mr. Vern A Harvey
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG BluDrift's Champagne Taste of Diamonds CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Vern A Harvey
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
Junior Showmanship
- Judge: Miss Lee Kouski
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Corinne Kolzow
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James (Jim) Hupp
- Entry: 354
- Breed: English Setter
- Name: GCH Summer Hill Bella B Magic
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Miss Lee Kouski
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Skyelar Williams
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James (Jim) Hupp
- Entry: 354
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Knatchbulls 5th Avenue Marquee
Sporting Group
- Judge: Mrs. Debra L Davis
- Entry: 137
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield'N Chebaco Just So You Know
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS CrownRoyal's Dirtea Marteani
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Martin D. Doherty
- Entry: 103
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Summer Hill King Mai Tai
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Martin D. Doherty
- Entry: 173
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG BluDrift's Champagne Taste of Diamonds CGC
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 26
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Elmdale's Journey From Purtston
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Brownstone's Maiden Quest
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHS Bur-Way Trin 2 Raise Some Kane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James (Jim) Hupp
- Entry: 144
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Havanese
- Name: GCH Marcosa's Yes We Can
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
- Breed: Pug
- Name: CH Fantasy's Cien Tango @ Coral Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 58
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH White Acres Ambrier Don't Worry Be Happy
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Anana's Rhinestone Cowboy CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 123
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH I'm Special Griswold's Official Sequel
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Swan Crest Pons Lady Godiva
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Encore Cantar's Moonlight Sonata
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.