North Georgia Kennel Club McDonald, TN 2017-09-15
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 638
Best In Show
- Judge: Keke Kahn
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
Reserve Best In Show
- Judge: Keke Kahn
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Junior Showmanship
- Judge: Catherine Bell
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Johnathon Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 229
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: Anarchy Rules At Secrethaven
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Catherine Bell
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Sawyer Hunnewell
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 229
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Bluquo's Night To Remember
Sporting Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 80
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB show Dens Shadow Fox
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Mardebri's Pixie Dust In The Wind JH CA CGCA
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Bear Hug Just Give Me A Double JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 72
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Pahlavi What The Dickens
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: Anarchy Rules At Secrethaven
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Kayseas Special K
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 144
- Breed: Boxer
- Name: CH Rummer Run's Olympic Slam Dunk
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Legendary Rockstar CGC CGCA TKN
- Breed: Akita
- Name: GCHS Avalon O'Ryan's Fyre Brewed
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Merrimac's Mirage For Mi Casa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 63
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Angus' Glen-Ayr's Stevie Wonder
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: Steele Star Struck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charles Olvis
- Entry: 104
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Stepamgar Skyfall
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Divine's Let Em Talk About Me
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Luffeyland's Curious George
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Marsdon The Maestro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 88
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Fierce's Mission Critical For TX Star
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest Marvelous Night For A Moondance
- Breed: Bulldog
- Name: GCH CarMar Butcher I'm Bad I'm Nationwide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Liz Muthard
- Entry: 87
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Spotlight's Out of the Ashes
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Swan Crest Pons Lady Godiva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Catherine Bell
- Entry: 5
- Breed: Azawakh
- Name: Dakar Ak Domiko-Belozor
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.