Lake County Kennel Club of Northern California Vallejo, CA 2017-09-15
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 869
Best In Show
- Judge: Mrs. Janice L. McClary
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Janice L. McClary
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Classical Elgin's Someone Like You
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary Kathleen Faeth
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Kylie Compton
- Breed: Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 269
- Breed: Pug
- Name: GCH Crosswind's Apollo
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary Kathleen Faeth
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Dakota Lusk
- Breed: Australian Cattle Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 269
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Karamad Jenda On A Wing And A Prayer
Sporting Group
- Judge: Mr. James M. Frankhauser
- Entry: 134
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Classical Elgin's Someone Like You
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Gypsy Rose
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS T-Town N' Coldwater's Liv'n It Up JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Garry Allan
- Entry: 96
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Bellisarius JP My Sassy Girl
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Cabaret Chasing Classic Cars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James M. Frankhauser
- Entry: 206
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolan Quest Flying Cloud
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Jura's Triple Crown In the Money CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 111
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seebest Supergirl
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Lyricals Preachin To The Choir
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Brisline's Baron Basil Of Woodside
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Medley's Warp Speed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Denise Cornelssen
- Entry: 103
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Swing Time
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH RoLin Touch Of Class
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Bayside's Beginning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 101
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Lakeridge Atalanta Whose Your Daddy
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark Turbo Charged Lexus
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Denise Cornelssen
- Entry: 107
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Ava Gardner
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Heatherhill Linkin Park
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Bendingo Kasey Of Willowbrook
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Mercyme Shake U Groove Thing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Janice L. McClary
- Entry: 4
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Debucher Dynamite At Vernaccia
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.