Arkansas Kennel Club, Inc. Little Rock, AR 2017-08-12
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 750
Best In Show
- Judge: Mrs. Karen S McFarlane
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Karen S McFarlane
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen S McFarlane
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Taylor Del Duca
- Breed: Pharaoh Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen S McFarlane
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Isabella Pine
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Entry: 110
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Chesterhope Master of T Art
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Scion Mr. Right for Cbear
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Star Crowned Javahill2sexy4mygenes RN CGC
- Breed: Brittany
- Name: GCH Big Oak's Give 'Em The Tour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Promises Crown Jewel Nicholas
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: Matador Mglone Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 113
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Taliszman Pull The Perfect Pint CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Nambe N Essex Beef Kabob From Windover
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. William F Potter II
- Entry: 62
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Den-Mar's Wild Card
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mountain Crack Shot
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John C Ramirez
- Entry: 123
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Bonitos Companeros Rucula
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: Southern's Sweet Potato Pie
- Breed: Pug
- Name: GCHG Poco Bre-Z Love Train At Lazy Paws
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 124
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Shilo Die With Your Boots On
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Kunniakas Whizz Bang Whollop
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Acorn & Gumbo's Little Preppy Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 100
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: Peikkovuoren Talviturkki (Finland)
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Broadway's Miata
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Coalescence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.