Golden Triangle Kennel Club of Mississippi Starkville, MS 2015-01-11
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 550
Best In Show
- Judge: Joe Tacker
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
Reserve Best In Show
- Judge: Joe Tacker
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Shoreland's Only an Illusion
Junior Showmanship
- Judge: Thomas Yates
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Bergen Pryor
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Briley
- Entry: 152
- Breed: Samoyed
- Name: CH Wintersong's Tracing Silhouette
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 74
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hytree Top Gun
- Breed: Brittany
- Name: GCH Big Oaks Mamma Mias Star Sophia
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: CH Dr. Tischer's Leopold Edwards
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Designer's Rock of Ages
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 65
- Breed: Basenji
- Name: CH Dragonete Itapuca
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: CH Lost Heritage Shootin'the Bull
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Zen-Pahlavi You Ain't Seen Nothing Yet JC
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Briley
- Entry: 72
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Treu's The Whole truth V Touchstone
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Tobil's Storm Warning At Sunrise
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Kuvasz
- Name: Taliszman Pull the Perfect Pint
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 53
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Rocky Creek'sSundance Kid
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Manit's Kir Royale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Malcolm Moore
- Entry: 105
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dojo's Suikoden Tenmei
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah Diamond In The Sky At Lone Pine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Thomas Yates
- Entry: 74
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm To-Jo b'en Wicked @ Adominos By Dzine
- Breed: Bulldog
- Name: CH Hilltop & Toby Tubby's Slim Shady
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Forever Leap Of Faith
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Primah Moment In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joe Tacker
- Entry: 77
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Shoreland's Only an Illusion
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Kosmar Striking Back Of Bridgelady
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Graffiti McMatt Shook Me @Lookouttrail
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugarok Robert Redford
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: NO ENTRY
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.