Rockland County Kennel Club, Inc. Suffern, NY 2015-02-22
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1240
Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
Junior Showmanship
- Judge: William Hossler
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Caden Tibbets
- Breed: Scottish Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Douglas Windsor
- Entry: 238
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Shore Why Not !
- Breed: Pointer
- Name: GCH Hipoint Here Comes The Sun
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Timothy S. Robbins
- Entry: 157
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Mount Ridge Splash Of Nash An A Dash Of Aslan SC
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Topsfield-Sanchu Pizza Pizza
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Angela J Porpora
- Entry: 296
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Divinity's Harbor Master V Robban
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ironwood's Paparrazi
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Beric's Sweet Retreat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
- Entry: 105
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH The Boss De New Gryffindor
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Fireheart's Over The Rainbow
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Quissex Broxden Picture This
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Kenneth M. McDermott
- Entry: 143
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Nicnak's Quik Pick
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Angela J Porpora
- Entry: 113
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: Bulldog
- Name: CH Poolsbrook Low Profile Of Creekside
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Dengar Heads Up
- Breed: Schipperke
- Name: GCH DeLamer Overboard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Wendy Shira
- Entry: 175
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Time Was Had By All
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Hope Wind Don't Ask
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Wendy Shira
- Entry: 2
- Breed: Pumi
- Name: Catskill Becsi Barsony
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.