Meri-Miss Kennel Club, Inc. Hattiesburg, MS 2015-02-22
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 708
Best In Show
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Natalia Backos
- Breed: Parson Russell Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 103
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Courtwood Whirly Girl
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Alliebeckscion Love On The Rocks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 102
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad Eleganza Extravaganza
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Leoralees Little Bit Of Heaven @ JBS SL
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Masterpiece
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Oyam's Mister Sandman In Annsdreme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 100
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Tobil's Storm Warning At Sunrise
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Marienburg's Princess Sophie Ann Fonticiella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 46
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brynmawr 'N Seaplume's Built Tough
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Roughnecks Casual Look
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Wrightwyn's Power Play NAJ
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH White Oaks Invincible Snowplow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 132
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Dazzles Touch of Midas
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 112
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Red Fox's Strike It Rich
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Vic-Tori's Flirty Goes With Everything
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Shilo-Gracele Tennessee Tu Step
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 112
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Dancer's Counterfeit Cash
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Snovali Touchtone Opening Move
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH 4 Legged Heck On Heels
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 1
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Mcranch Tidwells Luck Of The Draw
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.