CENTRAL OHIO KENNEL CLUB Columbus, OH 2014-11-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 2032
Best In Show
- Judge: Mrs. Sheila DiNardo
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sheila DiNardo
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Joe T. Caton
- Entry: 36
- Class: Open Intermediate
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge:
- Entry: ---
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Halcar Jasper Stone
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen B. Ashe
- Entry: 367
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Saranac Toblerone
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hytree Top Gun
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Maritime Time Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 298
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Ansa Mo Caoimhin Modigliani CGC
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Gemdach Don't Blame Me
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 466
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Boxer
- Name: CH Inspiration's Breath Of Heaven
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Edna K. Martin
- Entry: 170
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Jay-Roy Byrne'N Hot For You
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Harewood Blackthorn Onyx
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Abberann Torcan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
- Entry: 255
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Zeigen Aurora Australis
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Matriart LG Muffin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 217
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotted Bliss Oreo Delight
- Breed: Keeshond
- Name: CH Trumpet's You Could Be Mine
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Betty Jo Patrick
- Entry: 240
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Bonntymes Keepn It Real At Divine HSAS
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Homespun Unveiled
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCH Vinlands Leifur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Karen B. Ashe
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Miskuhoff's WOW Black Majesty
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.