HELENA MONTANA KENNEL CLUB Helena, MT 2014-09-20
Posted by: -
Total Entry: 558
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Junior Showmanship
- Judge: Sharon Ann Redmer
- Entry: 5
- Class: Open Intermediate
- Name: Erica Johnson
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Christina Hubbell
- Entry: 136
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Tempos Honorable Ashley Wilkes
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Carol Graham
- Entry: 98
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Polo's Air Force One
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Cherry Creek Tattletale
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Chilcotin's Harvest Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Entry: 94
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Polar Mist Cruz'n Zhivago's Party, CGC
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Daveren's Tribute To An Amazing Dream
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Nashem Moore Than Friends
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 27
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Dytona Vip
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Unforgetable Of Middleshires
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Shalimar Orejac Dignified Diva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Stephen J. Hubbell
- Entry: 87
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dunkirk Imagine That
- Breed: Pug
- Name: GCH Sheffield's Top Dollar
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 61
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Pistolera
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Padow's Too Hot To Handle
- Breed: Dalmatian
- Name: Ravins Flamin Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Christina Hubbell
- Entry: 55
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copper Hills No Reservations
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Tayleryder's Dyn-O-Mite At Turnabout CGC
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Alamos Aquila The Hunter CGCA
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Monami's Betsy Ross BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 3
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Winjammer's Wired To Win BN RE PAX MSP5 MJP3 NFP MXPS MJPB PT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.