Texas Kennel Club, Inc. Dallas, TX 2019-12-08
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1617
Best In Show
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On the Road TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Entry: 29
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Entry: 29
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. George E Marquis
- Entry: 234
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Genesee On Tap MH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Touchgold MWM Rhythm and Blues
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Prof. Douglas Taylor
- Entry: 220
- Breed: Bloodhound
- Name: Honidge Space Cowboy All Around
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Hestko's Rock Star
- Breed: Saluki
- Name: CH Shahtani Pequest Twilight Zvart CM
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Praga D'MG (Martinez/Galvez)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Dorothy Collier
- Entry: 259
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Chien D'Eau Feel The Bern De Remis
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Histyle's Sonnenschein Big Tex
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Sagenhaft's Come From Away
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Entry: 151
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On the Road TKN
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH Skippin C J Cruzin At Gallery
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHS Floridays Fins To The Left @ Bur-Way
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 286
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG MC's Musashi Poker Face
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kean Shirmont Christian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Entry: 217
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG LeBull's Reveries Harrigan
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 192
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Abington's Way Out West
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat Special Place In My Heart At Briga
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 9
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.