Oconee River Kennel Club Perry, GA 2019-12-02
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 911
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: ---
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 4
- Class: Open Intermediate
- Name: Addison Lancaster
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: ---
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Nicairn Fearghas Dolaidh Hjo Got The Spirit CAA FDC FCAT2 CGCA
Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 147
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS D & D Hill Country's Black Inc
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Southern Flash's Cloud Runner
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Seafarer's Hilo Hattie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 120
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Passport It's All In How You Say It SS
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCH Star Mountain Obey The King At Brookmont
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 149
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Blackhawk Where's Waldo
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jr's Dominga
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams CGC TT TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 96
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard H. Mullen
- Entry: 141
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
- Breed: Pug
- Name: GCH Charmin n Toylands It Don't Come Easy
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Mountain Crest O'Quinn & Canton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 135
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Stone Run Afternoon Tea
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard H. Mullen
- Entry: 124
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Paramount Firelight Summer Breeze
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Wynsilot The World Is Not Enough BN RN CGC TKI
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Top Notch Light Up The Night
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Valkin's Mckee Always A Gentleman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: 1
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.