Yuma Kennel Club Yuma, AZ 2019-11-30
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 486
Best In Show
- Judge: Ms. Lori L. Nelson
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Lori L. Nelson
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Mayfield Academy Award
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Carolyn Hensley
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: ---
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK-MYST Diamonds Are Forever
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Carolyn Hensley
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Madison Gardea
- Breed: Weimaraner
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: ---
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Onak N Double T's The Way Of The Force
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 72
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH PBJ's Lightening Thief
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK-MYST Diamonds Are Forever
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Patricia Trotter
- Entry: 64
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Thaon Fade To Black
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Noble Legacy's Tango
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 98
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Kelsey's Gran Torino BN RI CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Naples SanRoQue Mayfair2J Backin The Black@Sanshar
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Showgirl's For Those About To Rock!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia Trotter
- Entry: 38
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bendacht Believe In Magic
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Ravenclaw Under The Sea
- Breed: Russell Terrier
- Name: D B F Most Valuable Player
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: Rich Of Honour Amanda
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert E Stein
- Entry: 79
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Mayfield Academy Award
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Tova's Fast And Furious Flash
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Shida Wonder Woman
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Toykeeper's Captain America
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Helen W Stein
- Entry: 55
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Fyrehouse N Xanadu's Finnegan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 59
- Breed: Briard
- Name: GCH Mon Amies Last Man Standing
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: La Chanson's Quips and Quibbles
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Redfox's Better To Be Lucky Than Good
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHB Rocking P's Rare Blue Bear Answered Prayer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.