Kennesaw Kennel Club Perry, GA 2019-11-30
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1401
Best In Show
- Judge: Molly Martin
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Reserve Best In Show
- Judge: Molly Martin
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Audrey Lycan
- Entry: ---
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Northbound Flora Fiona
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Richard Milan
- Breed: German Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Audrey Lycan
- Entry: ---
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN FDC
Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 248
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Southern Flash's Cloud Runner
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Seafarer's Hilo Hattie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 198
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Fetch & Smell Wolfrun Wolverine
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP DC Walmar-Solo's SOS SL CGC RN CA
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 229
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHB Blackhawk Where's Waldo
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 136
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Beverly Capstick
- Entry: 195
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Norkus' She's So Fine
- Breed: Pekingese
- Name: CH Sunrise Dragon Javadi
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Tiroloco De Malkanorah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 188
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: John Wade
- Entry: 183
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Gerans Solitary Man
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Homespun Aces N Ale
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Serteperti Alinsca
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHG Broadcreek's Hurricane RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 5
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Haus Black Bist Shani Gold CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.