Golden Valley Kennel Club, Inc. Stockton, CA 2019-11-30
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1303
Best In Show
- Judge: Mr. John Bink
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John Bink
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Lily Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 448
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace's Chain Reaction
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Alaina House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 448
- Breed: Borzoi
- Name: CH Justart Majenkir Noble Kinsman
Sporting Group
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) K Steidel
- Entry: 168
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Larcan's Meyer Made Lemonade
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Twelve Gates Like A Precious Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Grant Townsend
- Entry: 189
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHS Kr'msun Nero D'Avola CGC
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Koradox Pramada's Force Of Nature SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: 269
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle's The Proof Is In The Heir At Kimo
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Campo's Don't Step On My Blue Suede Shoes
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Del Rey's Dangerously In Love V. Addox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 117
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS All Jacks Quarterback
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Medley's Just Reward
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 168
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Aslan Silvergate Causing Chaos
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Papillon
- Name: GCHG ET's Hot Toddy For Micdic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 113
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Hallmark Heartbreaker Dream Maker
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Windrift's The Force Awakens
- Breed: French Bulldog
- Name: Koi Pond Pompeius Magnus
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Serenity's Moonlight Masquerade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Judi Bendt
- Entry: 169
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Pawcific I Walk With The King CAA BCAT PT CGC TKN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Covy-Tucker Hill's Dancing In The Moonlight
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Love'n Stuff Summer Of Dreams
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) K Steidel
- Entry: 6
- Breed: Mudi
- Name: Bariguard Full Moon Larry
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.