Kennel Club of Northern New Jersey, Inc. Augusta, NJ 2014-08-28
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 478
Best In Show
- Judge: Ronald N. Rella
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Ronald N Rella
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Junior Showmanship
- Judge: Glenn R. Hoffman
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Faith Rogers
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Col. Jerry H. Weiss USMC (Ret.)
- Entry: 107
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Beechcroft Midnight Rose's Baccara
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Redtale True Gentleman
- Breed: Pointer
- Name: GCH Hipoint Here Comes The Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 55
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Lyonnese Master's Blend By Kimani
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
- Breed: Whippet
- Name: GCH Shamasan Bohem Breezing Up
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Treis Pinheiros Buona Sera SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 121
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Belgregs Scotty McCreery
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Guardenia's Splish Splash
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jacquet's Annie El Encanto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Rodney E. Herner
- Entry: 34
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour JP Energy oF kISS
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Absolutely Uncensored
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Celebrity Apprentice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rodney E. Herner
- Entry: 66
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Pug
- Name: CH Casablanca's Mamma Mia!
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Dream A Little Dream Of Me RN CGC
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Blythwood Golden Warrior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Michael T. Manning
- Entry: 41
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Shainakkes Abundant Asset Is Mercy
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Kindred Spirits Benwah
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 50
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Puli
- Name: GCH Zaydah Guns A Blazing
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Legacy's Power Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Michael T. Manning
- Entry: 1
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: Per Fortuna's Zeta Del Tiglio RA CD CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.