Greater Naples Dog Club Arcadia, FL 2019-10-13
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 592
Best In Show
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Juliana Palmer
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Mackenzie McAvoy
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 155
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette Spellbound
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Maximus Golden Trip Fabulous Mateo
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Shanajen's Like A Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 62
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Karasar's Iconic
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Kimani's Foxhill Southern Gentlman
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Splendor Farm Washington On Your Side SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 75
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG El-Al's Lord Of Thunder CA CGC TKI
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cayuga Jet Setter Of Bonaventura
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: CH Chevaliers Du Roland's Strudel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 44
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Blue Moon Boston Pops
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB D.B.F. Bobcat Photo Finish
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Irresistibull's I'm On Fire With Ambition CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 79
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kaylen's Vivid Imagination From MyAngel-Cristall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 74
- Breed: Bulldog
- Name: Apolo (Escalera)
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Canmoy's Boston Onwards
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Alilah Happy Hour
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Tx Star & LaPonsey's Humble And Kind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 92
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Crossfires Crash My Party
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Marabil's Shoot To Thrill RI PT CGC TKN
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Drive My Car CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 5
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Forever And A Day
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.