Gallatin Dog Club Helena, MT 2019-09-19
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 557
Best In Show
- Judge: Mr. John Wade
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John Wade
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: MacKenzie Moore
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Carol Graham
- Entry: 139
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Aspenglo Betty Davis Eyes
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream JH HOF
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Decisions Decisions
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 77
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett's No Foolin TKN
- Breed: Harrier
- Name: CH Blythmoor's Taming Of The Shrew
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lee Anne Bateman
- Entry: 102
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Indianlands Black Denim Cowboy CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Polar Mist Kick Up The Party
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG YK Paris Can Wait CGCA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carol Graham
- Entry: 23
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Seamist Knight And Day You Are The One CGC
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Lndi's Heavenly Scottish Delight
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Keadeen's Blue Boy For Bluesette CAA CZ8PS RATCHX9
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert Hutton
- Entry: 82
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Mayfield Academy Award
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Gayel Daystar Gingerbread Man
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Gemini March-On Joleen Your Beauty Is Beyond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert Hutton
- Entry: 62
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Silveroak's Oh No She Didn't
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight's Where We Left Off For Amethyst
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Lee Anne Bateman
- Entry: 72
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Port Gamble Fjord's Anders HT PT CGC TKN
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Eli, The One To Relyt Willowbrook
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Pawcific I Walk With The King CAA BCAT PT CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.