Greater Lafayette Kennel Club Lebanon, IN 2019-09-15
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 700
Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy L. Hayes
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sherry C Webster
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Metak's Walkin' Fella-Nee At Rexann RN CGCA CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Fiona Lashmet
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sherry C Webster
- Entry: ---
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Voyager's Perfect Partner VCD1 UD BN GO RE JH CGC
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 111
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHB Venticalmi Pepper Bridge CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Harlequin That Thing You Do
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 72
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick's Ice Queen At R-N-B
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sherry C Webster
- Entry: 129
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 63
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Blackanimastaffs Little Red Riddinghood
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Cyntu's Abracadabra
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Stonewood Real Azul
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 100
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Pug
- Name: GCHB Wright's Bumble Bee
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin Voice Of The Irish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 93
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Bayshore Stonehaven Empyrean Telenovela
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 121
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK
- Breed: Briard
- Name: GCH Colberry League Of His Own
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 5
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCH Lepshi Valente Harus CM JH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.