Umpqua Kennel Club, Inc. Roseburg, OR 2019-09-07
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 766
Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Megan Dollar
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip K Freilich
- Entry: 280
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Shasta's Easy River
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Lily Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip K Freilich
- Entry: 280
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
Sporting Group
- Judge: Dr. Steven Keating
- Entry: 78
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Solivia's Definitely, Maybe
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven Keating
- Entry: 106
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: CH Hawkwillow Windbourne Signals And Codes
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Rivercity Man Of Steel
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws CGCA JC RN TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steven Keating
- Entry: 103
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Dyson's Another cuppa Java V Shelkon RN CGCA TKI TT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Chien D'Eau Feel The Bern De Remis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 96
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Regency's Play To Win
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCH Jetcity Atomic Blonde
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 96
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Licky Lips Know It All
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Spirits Cowboy Casanova
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 106
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Shamrock-Cedarhills It's Got To Be Guinness
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Legend's Getoff Of My Cloud Of Lore
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Mohegan N Capricho Dulce Sueno
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Ken's All Puff No Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 99
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok Magic Mike UD MX MXJ NF
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TT RATN TKA CA RN CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.