Harrisburg Kennel Club, Inc. Harrisburg, PA 2019-08-11
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1539
Best In Show
- Judge: Mrs Robt(Polly)Smith
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Robt D(Polly)Smith
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Robt Stein
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Abigail Van Meter
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Robt Stein
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Caleigh J. Novack
- Breed: Maltese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter J Sommerfelt
- Entry: 301
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield 'N Chebaco Here And Now
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Star Castle's Butter Rum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Micheal Woods
- Entry: 181
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Master Of The Hunt
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG DC County Line's Scotland Yard SC CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 262
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG 'Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Alpenspirit Blue Suede Shoes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Melinda Lyon
- Entry: 172
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Ernhart Blue Arsenal
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Simply Sassybbbbbbbbbbbbbbbb
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 218
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Seagryphs Extra Urchin Olive Oil
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: James Ham
- Entry: 158
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Siren N Dakota's Star Spangled Banner Boy
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 188
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Solange Viva La Vida
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHB Luc Picard Amour RN CGC CA FD TN HIT
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: CH Pabiaga's New Kid In Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.