Greater Racine Kennel Club Franksville, WI 2019-08-11
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 478
Best In Show
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Divine Acres I've Arrived At Regent
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Alcie M. Watkins
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Maren LaPlante
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: ---
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: Trackside's Front Paige
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 98
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Venture's Solstice Somewhere In Between
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 91
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Borzoi
- Name: Coburn's Gypsy Gold V Muzik
- Breed: Whippet
- Name: CH Kamada Rock Your World
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 104
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Divine Acres I've Arrived At Regent
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sharjets Catch A Hero CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 25
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Carai Octobre De Aiedkii's
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Brywood Follow Your Heart
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing Sharob's Divine Destiny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 71
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Chinese Crested
- Name: Lolita Von Shinbashi
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Thai Silk Ixclusive Priority
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Entry: 35
- Breed: French Bulldog
- Name: Dream Weaver Tango Dancing With Goldshield
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH He's So Full Of Himself
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Xuanlu's Nubbyns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 51
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Barkshire's Concealed Carrie
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
- Breed: Rough Collie
- Name: New River's Dream Boy At Orchardview
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.