Mahoning-Shenango Kennel Club, Inc. Canfield, OH 2019-08-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1514
Best In Show
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 27
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 532
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Ste-lors Fallen Angel At Anthracite
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Alizabeth Lude
- Breed: Rough Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 532
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 259
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde Chise
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Hilldale CMF Steichen's Studio Leitz JH BCAT
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: Springrun's Ain't Misbehavin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 195
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield-Sanchu Poppycock
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Kochana's Deja Vu II
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Entry: 294
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic CAA
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snowmist Fresca Crystalfountan
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Kenro's You Got Some Splanin To Do BCAT CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 214
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHS Gleanntan's Sure shot Greyjoy
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Nicairn Aurelia Hjo Got The Spirit CAA DCAT CGCA TN
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHG Amaize Supernova
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Aldridge's It's A Dundeel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 218
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's Fighting Irish
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Minion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 125
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Cameo's Last Man Standing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 196
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Celebre Just Because
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Avalon's Aristocrat
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Crossfires Crash My Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 6
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Welshmoor Willynilly
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.