Sturgis Kennel Club Marshall, MI 2019-08-03
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 826
Best In Show
- Judge: Mr. Del Richards
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Del Richards
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Hooray For Hollywood
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Riley Dean
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Anika Boeske
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Allante's Ladies Love Country Boys
Sporting Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 111
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Flatford Ruffles & Flourishes MH
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Oncore MyKyna Heisman Run
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 109
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Priderock's Aeden Of Mobukhosi
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 199
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Pyrless Avalyn Du Jardin
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Snowhaus' Bad Company
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: 63
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Wynot Let It Be
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Taliesin Elementary My Dear Watson
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Cimar's Seeing It My Ray
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG HiQ's Cumbria Ready Set Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: 137
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Country's I'm Just A Gigolo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: 104
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Hooray For Hollywood
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Scampezzys Wind Blown At Hi Tide
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: 92
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH I'm Special Griswold's Quite The Man
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.