Hunterdon Hills Kennel Club Ringoes, NJ 2019-08-03
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 619
Best In Show
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Dr John Reeve Newson
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Junior Showmanship
- Judge: Ann F. Yuhasz
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Ashley Landis
- Breed: Weimaraner
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Paula Nykiel
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ann Yuhasz
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Lang
- Breed: Irish Red and White Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Paula Nykiel
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ann F. Yuhasz
- Entry: 194
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Cache River Albridens Cutie Patootie
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Stormwatch Jet Stream RN RA NA NAJ CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 133
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Debucher Dynamite At Vernaccia CM
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Coupd'E'Tat Throwing Shade
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Dun Myrica Never Say Never Of Eagle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Eliot More
- Entry: 161
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Hollly Woods Vengeance N Seven Days
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Halcyon's All You Need is Love
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG K2'S Swiss Run Surfin' USA FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 65
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Llanerchfens Henchard Of Castorbridge
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Arderry Penny Red To Jaeva
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Samabel Luv That Augie At Marblearch
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Woodsongs Makers Mark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rosalind Kramer
- Entry: 80
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The Man In The Mirror
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Hallmarks Sandox Slugger At Markenhaus
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche's -Karix Karate Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 94
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Suzi Shops And Island Hops
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: Bierr's When Calls The HeartV Rinchen CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Astarz Enchanted Dream Quest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 112
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Timberwind's Fly Me To The Moon BN RN CGCA CGCU CAX THD FDC TKN
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Vision Allure Love
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Abijah's After Party Valor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.