Southeastern Iowa Kennel Club Ottumwa, IA 2019-07-07
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 457
Best In Show
- Judge: Joseph Gregory
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Reserve Best In Show
- Judge: Joseph Gregory
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHB Wyncrest Clear Creek Once Upon A Dream
Junior Showmanship
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 192
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Amaya Rivera
- Breed: Australian Cattle Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 192
- Breed: Pug
- Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction
Sporting Group
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 79
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Crownroyal Chrisand Tea Connection
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Fishpaws Notorius B.I.G. At Zinfindel
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 32
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Ivy League Star Of The Veldt At Kibo CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 57
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams TT CGC
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHP Davaren's Life of the Party
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Schoental's Reginald
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH La Serene's I Got This Of Ikon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 34
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Wynot Let It Be
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Cast Iron Top Brass Of Shawndee
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Silmaril Sextant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Johnny Shoemaker
- Entry: 138
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Shadowmist's Pvt. Bailey Of Munroc
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Time To Take It To The Max Lavida
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Evalyn Gregory
- Entry: 64
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline Summerwind One Giant Leap
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mary Murphy-East
- Entry: 46
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHB Wyncrest Clear Creek Once Upon A Dream
- Breed: Border Collie
- Name: CH Savitar's He's Smooth Real Smooth TD
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH RDiamond Bar Ice Blue
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Briarbrooks Masterpiece
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: China Fleet's Mr Big At Sentry JH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.