Lackawanna Kennel Club, Inc. Bloomsburg, PA 2014-07-26
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 1036
Best In Show
- Judge: James G. Reynolds
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
Reserve Best In Show
- Judge: James G. Reynolds
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Alesis Schott
- Breed: Kerry Blue Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 199
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Blondheims Easy Matter
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Gem's Going For The Knockout
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stoneypoint's Time To Reign
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Cabin Ridge Mega Margarita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Avery Gaudin
- Entry: 88
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH WinterBerrys Think Of Me
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Rellins Its the Line-MS
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH The Magpies Sophisticated Lady
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
- Entry: 164
- Breed: Akita
- Name: GCH CR-Wicca's Trade Secret
- Breed: Great Dane
- Name: GCH GHDD Seamus Lord Of The Dance
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Allure Playing With Fire
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ramahill Absolutes IAm Legend of RW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Barbara W. Keenan
- Entry: 103
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Joker Lands Christmas Rose
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Bluebeards Bailey
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Darling Lucy In the Sky with Diamonds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: ---
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Samsh JP Beauty & Beat
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Blythwood Golden Warrior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Douglas Gaudin
- Entry: 123
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Ecco Lormi's True Grit of Dove-Cote
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
- Entry: 77
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Nchanted Silk Lining
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
- Entry: 3
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Guess VD Bovendijkse Hoeve RN CGC CM3
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.