Baytown Kennel Club, Inc. Crosby, TX 2019-03-03
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 668
Best In Show
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D'Toledo 'The Handsome Man' Muneco
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Jaci Nix
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 236
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHB Bear N Mind's I'm Meant For Something Special CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 13
- Class: Novice Junior
- Name: Darlene Lopez
- Breed: Miniature Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 236
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG All Around Funny Girl of Riverside
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 122
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Chesterhope Master of T Art
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica MWM Chance To Shine DS CGC
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's Razzle Dazzle
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Foxwood's Ivywood Knights Valley
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 65
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Juba Lee's Phantom Fighter SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: 117
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Akita
- Name: GCH Dream Hi's You Can Crash My Party Anytime
- Breed: Cane Corso
- Name: Cavalry's The Bare Necessities CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 44
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Red Rock Surfin Safari
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Felixville's Skippin CJ Tooloulou
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Klassique's Rockin' Robin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Helen G. Tomb-Taylor
- Entry: 96
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aztex March-On Buddha And The Chocolate Box
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 104
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D'Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG All Around Funny Girl of Riverside
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: James A. Moses
- Entry: 120
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Coopersvilles Enjoy The View By Dancer
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.