Timberland Valley Dog Fanciers Association Chehalis, WA 2018-09-15
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1151
Best In Show
- Judge: Dr. Robert M. Brown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Robert M. Brown
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Dayl A. Phillip
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Lydia Zemouri
- Breed: Beauceron
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Sylvie McGee
- Entry: 479
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Lehigh Inverness
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Dayl A. Phillip
- Entry: 32
- Class: Open Intermediate
- Name: Maddison Barnhart
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Sylvie McGee
- Entry: 479
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition
Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry B. Carter
- Entry: 184
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Pizzazz Ticket To Ride
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 69
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Khani's Pride And Prejudice
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Aashtoria's My Secret Agenda
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
- Breed: Harrier
- Name: GCHB Blythmoor Chance Encounter At Shadowmere TD TDU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Carolyn Alexander
- Entry: 209
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Kumata's Elevate Your Game
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Barb'Eric's Warrior Bane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry B. Carter
- Entry: 91
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dungeness Inspector Bruno By Littlefield
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Jetcity's Cactus Jack
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Kingdoms Double Take At Terriwood
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Sheez-Beez My Way Or The Highway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Janice G. Pardue
- Entry: 226
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Golden Castle's Handsome Baron
- Breed: Havanese
- Name: GCH Angelheart & Los Feliz As Good As It Gets @ Wysteria
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Balgaire The Macallen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David Alexander
- Entry: 110
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH San Jo Game Changer
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Amy Gau
- Entry: 152
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Toreth's Tungsten Archer
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Aurealis Zandria's Winning Colors
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHG Calm Dushar On A Silver Platter Dajeen
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Carolyn Alexander
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.