St. Clair Kennel Club Goodells, MI 2018-09-15
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 574
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Kailey Mastronardi
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William Sahloff
- Entry: 280
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Marit Alsager
- Breed: Toy Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William Sahloff
- Entry: 280
- Breed: Pug
- Name: GCHB Exquisite Princess Maddy Wang
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Fredericksen
- Entry: 145
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Redlion's Invasion CGC TKN
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Chocolat You Owe Me A Coke
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Nani Breica N Crosswinds Aloha
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 59
- Breed: Ibizan Hound
- Name: CH Serandida & Sikora's Diva
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Devlon's Dark Knight Reigns O'McDe
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druin's Fluid SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William Sahloff
- Entry: 93
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelfs Love Hangover
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onan House Of The Rising Sun
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Bullmastiff
- Name: Bo-Beck's Double Your Pleasure At Ste-Lor CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 36
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Breezy's The Heat Is On
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Donaldmac's Treasure Cache
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Blackwitch Eva The Diva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 116
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS NanTam Voyager
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Karmas Broadway Bound
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Lets Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 47
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHS Dragonsong Forever CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: French Bulldog
- Name: Saywin N Tishan's Amazing Edition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 48
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadowmoons The Competitive Edge RN CA
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Hot Shot Dare Ewe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Pilote Prive D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.